اگر حق بیمه به موقع پرداخت نشود چه مشکلاتی بوجود می آید؟

اگر حق بیمه در موعد مقرر پرداخت نشود چه عواقبی برای بیمه گذار دارد ؟

طبق ماده یک قانون بیمه، حق بیمه، اولویت اول قرارداد بیمه است. اگر بیمه گذار حق بیمه را در موعد مقرر پرداخت نکند یعنی تعهد خود را انجام نداده است، بنابراین بیمه گر هم تعهدی برای پرداخت خسارت نخواهد داشت. تا این جا قضیه روشن است. اما اگر خود بیمه گر موافقت کند که بیمه گذار حق بیمه را قسطی بپردازد و بیمه گذار هم چند قسط را پرداخت کند و از پرداخت بقیه قسطها خودداری کند، چه؟ اگر چگونگی پرداخت کل حق بیمه در بیمه نامه روشن باشد که هیچ (معمولا بیمه گران برای جلوگیری از بروز اختلاف به این امر توجه می کنند. در غیر این صورت، بیمه گران بر اساس سه نظریه زیر تصمیم گیری می کنند.

الف) تعهد بیمه گذار برای پرداخت کل حق بیمه است و اگر وی بخشی از آن را بپردازد و از پرداخت بقیه قسطها خودداری کند در واقع تعهد خود را انجام نداده است بنابراین، بیمه گر نیز تعهدی برای جبران خسارت ندارد.

ب) بیمه گر حق بیمه دریافتی را براساس تعرفه کوتاه مدت حساب می کند. اگر حق بیمه کوتاه مدت تا زمان وقوع حادثه کافی بود خسارت پرداخت می شود و اگر کافی نبود بیمه گر تعهدی ندارد.

باتوجه به این  که بیمه گذار بخشی از حق بیمه را پرداخته و بقیه را نپرداخته است، یعنی ناقص تعهد خود را انجام داده، بنابراین بیمه گر هم مقابله به مثل می کند و به همان نسبت خسارت بیمه گذار را می پردازد. این نظریه از دو نظریه دیگر عادلانه تر به نظر می رسد. ( قاعده نسبی در بیمه )

 

۹ دیدگاه

  • سلام صبح بخیر بیمه آتش سوزی بیمه ای است اختیاری پس مشمول جریمه نمی باشد.تنهابیمه ای که مشمول جریمه دیر کرد می باشد بیمه شخص ثالث اجباری است.

   پاسخ دادن
 • سلام من ماشین خریدم بیمشو صاحب قبلی قسطی انجام داده و گفته که چک داده و بقیشو خودش انجام میده ، البته تو قولنامه هم نوشتیم که هزینه بیمه به عهده خودشه که اقساطش رو پرداخت کنه ،
  خواستم بدونم اگه پرداخت نکنه چجوری باید بفهمم و چیکار باید کنم

  پاسخ دادن
 • سلام من ماشینم رو اقساطی بیمه کردم و تا به امروز حتی زودتر از موعد مقرر اقساط رو به حساب به نام پسر نماینده که معرفی کرده پرداخت کردم و ۲ قسط باقی مانده با نماینده بیمه دچار اختلاف شدیم و منو بلاک کردن و امکان دسترسی نیست ولی همچنان من اقساطم رو به موقع پرداخت میکنم. آیا میتونه مشکلی برای بیمه من ایجاد کنه این آدم؟ رسید ها پرداخت رو دارم براشون تو واتس آپ فرستادم ولی بلاکم و نمیبینن

  پاسخ دادن
  • سلام وقت بخیر لطفا اقساط بیمه نامه را مستقیما از طریق سایت کوثر من به حساب شرکت بیمه کوثر واریز نمایید.
   بدون هماهنگی شما هیچ کس نمیتونه دربیمه نامه شما مشکلی ایجاد نماید.

   پاسخ دادن
 • سلام عرض ادب بنده با نماینده بیمه به مشکل خوردم بعنی من ۸۰ درصد مبلغ پرداخت کردم و یه مبلغ نا چیزی باقی مونده ایشون به من بدهکار بوده ولی با من تصویه حساب نکرده الان به من میگه بیمتو باطل میکنم ایا حق همچین کاریو داره؟

  پاسخ دادن
  • سلام
   بهتراست به منظور حفظ اعتماد عمومی با نماینده مربوطه همکاری کنید و مشکل بدهی را حل کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *