جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی + ارگ کلاه فرنگی بیرجند

ارگ کلاه فرنگی بیرجند

 کلاه فرنگی شهرستان بیرجند در میان سال‌های ۱۲۶۴-۱۳۱۳ در سالهای آخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار ‏احداث گردید. این ارگ در قدیم بنام‌های ارگ حسام الدوله ، قصر بی بی عروس و ارگ سرکار مشهور بود.  ساخت ارگ کلاه فرنگی را توسط امیر علم خزیمه انجام شد که بعدها توسط او به فرمانداری ‏بیرجند واگذار شد. امروزه این بنا  استانداری خراسان جنوبی محسوب میگردد.

بخش ورودی بدلیل اینکه جلوتر از بقیه قسمتهای واقع شده ، سالن همکف طاق های قوسی شکل زیبایی در بخش بیرونی این ارگ زیبا، مشاهده میگردد. آنچه که در نگاه اول جلب توجه مینماید ، شکل مخروطی آن می باشد که ‏معمولا این شکل بناها در ایران ، هندوستان و نیز عربستان رایج بوده که دارای معماریهای سلطنتی بودند. 

این ‏بنای “زیگوراتی” و “شش اشکوبه” ازچند قسمت مهم تشکیل شده است.  این بنا به شکل شش ضلعی و به رنگ سفید بوده و مصالح بکار رفته در آن  گل و آجر و  آهک و نیز ساروج می باشد. ایرانیان قدیم در ساخت بنا ، از ملات ساروج استفاده ‏می نمودند که این ملات  از  خاک رس و آهک که به نسبت شش به چهار با هم ترکیب شده ، و سپس به مدت دو روز آنرا ورز ‏میدادند تا گلی سفت ‌حاصل شود، تهیه میگردید. 

ملات ساروج در زمانهای گذشته اهمیت بسیار زیادی داشت چون کاربردهای بسیار وسیعی در ساخت و سازهای ان اعصار داشته است. از استفاده های گسترده ملات ساروج میتوان در حوضها و  پلها و آب انبارها و نیز برکه ها و گرمابه ها و همچنین بنای خانه و سدها اشاره کرد.

طرح و پلان ارگ کلاه فرنگی ‏بیرجند در بخشهای همکف ، کاملترین نقشه و فضاسازی را دارا میباشد. این قسمت تزئینات زیبایی داشته و طراحی آنها ‏به شکلی است که  اتاقها بصورت هشتی و گنبدیها توسط دالانی به همدیگر وصل میگردند. یکی از مناظر بسیار ‏زیبا در این طبقه ، حوضخانه این ارگ است که از قسمت ورودی تمام فضاها ، به این حوضخانه راه دسترسی وجود دارد.

فضای ‏کلی آن یک متر بوده و از کف طبقه همکف ارگ ، پایینتر قرار گرفته و بشکل هشت ضلعی طراحی گشته است. دور تا دور ‏حوضخانه ، طاق نماهای تزیینی با مقرنس های زیبا تعبیه شده  که به تعداد طاق نماها ، سکوهای کوچکی ‏در زیر هر کدام از آنها تعبیه گردیده است.

 

آرامش و امنیت خاطر را با بودن ما در کنار خود تجربه کنید:شرکت بیمه سایبان امن و آرام کوثر

 تلفن: ۳۲۸۲۷۲۶۴-۰۲۶        ۳۲۸۲۷۲۶۵-۰۲۶          ۰۹۱۲۳۶۶۷۰۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *