جاذبه های گردشگری استان خراسان جنوبی + بند امیرشاه (عمرشاه)

بند امیرشاه (عمرشاه)

شهرستان بیرجند نیز مانند بسیاری از شهرهای دیگر ایران دارای بناها و آثار طبیعی و تاریخی ارزشمندی است. بند امیرشاه بیرجند نیز یکی از همین آثار ارزشمند محسوب میگردد.

ساخت بند امیر شاه به دوره قاجار برمیگردد که بدستور شوکت الملک در دو کیلومتری جنوب غربی بیرجند درون رشته کوه باقران ، روی رودخانه فصلی مانند بند دره و بند النگ احداث گردید. 

حوزه منطقه ای بندامیرشاه در میان رشته کوه باقران بوده و درمیان دره هایی شکل گرفته که در جوار روستایی بسیار زیبا واقع شده است. علت تجمع انسانی در منطقه ، بخاطر آب و هوای مطبوع و قناتهای آب شیرین می باشد. دره هایی که در این منطقه وجود دارند در امتداد شمالی جنوبی تشکیل شده اند که سرچشمه بسیاری از جویبارهای منطقه هستند. 

بندامیرشاه در بیرجند برای اهداف خاصی احداث شد که ذخیره آب سیلابهای ناشی از بارندگی بوده و با مصالح آجری و سنگ و ملات ساروج ، این بند ساخته شده و از نظر ساختاری نیز جزء سدهای قوسی شکل و پایه دار بحساب میابد، البته برای مقابله با مقابل فشار آب ، دو پایه برای پشت بند دیواره های بند امیرشاه  در نظر گرفته شده است.

اندازه طول تاج این بنا ۲۷ متر بوده و عرض آن شش متر و ارتفاع دیواره آن حدود سیزده متر می باشد. کانالهای تخلیه آب اضطراری در طرفین این بند در نظر گرفته شده که بصورت دو کانال در دو طرف بند عمار شاه تعبیه شده است، که با دو پشت بند با عرض هفت متر مهار گشته و موجبات افزایش استحکم بیشتر این بنا شده است.

بند امیرشاه خراسان جنوبی مثل بند دره نیز دارای جاذبه های گردشگری خوبی بوده که جاذبه های تاریخی آن ، باعث شده که سالیانه تعداد زیادی از مسافران جذب این منطقه شده و از این منطقه بعنوان یک گردشگاه در مقاصد گردشگری خود ، در نظر بگیرند، بهمین دلیل بند عمرشاه از مهمترین جاذبه های استان خراسان جنوبی محسوب میگردد. 

بند شاه عمر در سال ۱۳۶۷ از سوی اداره کشاورزی مرمت و بازسازی شده ولی چهره تاریخی آن مخدوش گردید.

بند امیرشاه بیرجند در ۱۹ اسفندماه سال ۱۳۸۰ در دفتر ثبت اثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 جهت استعلام و خرید بیمه شخص ثالث خودرو اینجا را کلیک نمایید.

 

آرامش و امنیت خاطر را با بودن ما در کنار خود تجربه کنید:شرکت بیمه سایبان امن و آرام کوثر

 تلفن: ۳۲۸۲۷۲۶۴-۰۲۶        ۳۲۸۲۷۲۶۵-۰۲۶          ۰۹۱۲۳۶۶۷۰۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *