داروهای گیاهی

 

 

داروهای گیاهی Herbal medicine یا Herbalism 

کلیه مطالعات مربوط به فارماکوگنزی و استفاده و بکارگیری از گیاهان دارویی در ساخت دارو  است.

باید بدانید که اساس اساس معالجه پزشکی در عمده تاریخ بشر، گیاهان بودند و امروزه نیز در طب سنتی بطور وسیع و گسترده‌ای از آن بکارگیری میشوند.

طب مدرن امروزی از بسیاری از ترکیبات گیاهی تحت عنوان مواد پایه داروهای شیمیایی و نیز اثر بخش بکارگیری می شوند. هرچند گیاهان دارویی ممکن است استانداردهای مدرن مربوط به آزمایشهای اثربخشی را برای گیاهان و داروهای حاصل از منابع طبیعی را اعمال می نمایند، ولی آزمایش های بالینی با کیفیت بالا و استانداردهای مناسب خلوص یا دوز  وجود دارند که به اثر بخشی و مفید بودن داروهای گیاهی مهر تأیید نهایی را میزند. دامنه داروهای گیاهی گاها شامل تولید محصولاتی از قبیل:  قارچ  و عسل  و نیز مواد معدنی ، پوسته و بعضی از بخشهای حیوانی را شامل میگردد که معنی و مفهوم آن صرفا استفاده از گیاهان نیست .

اگر به تاریخچه طب گیاهی یا ساخت دارو از گیاهان دقت کنید، این تاریخچه به اندازه قدمت انسان است یعنی با ظهور اولین بیماریها، انسانها بطور غریزی شروع به معالجه  خود با گیاهان نموده است و این درمان را با مواد و گیاهان متنوعی که در اطرافش بوده، درمان خود را آغاز کرده است.

هرچند شروع این کار با گیاهان متفاوتی که در اختیارش بودند آغاز شد ولی انسانها بتدریج و با گذشت زمان با قدرتهای عجیب و غریب و معجره آسای گیاهان در درمان امراض و بیماری های فراوان آشنا گشت و از آنها را بکار برد. 

باید توجه داشت که میزان استقبال انسانها از گیاهان مفید در سنوات گذشته خیلی ناچیز بوده ، ولی خوشبختانه امروزه توجه و عنایت خاصی مورد توجه و عنایت بشریت قرار گرفته و جوامع مختلف نیز استقبال فراوانی به این موضوع نشان داده اند.

همانگونه که ذکر شد ، علیرغم اینکه گرایشات بشری به استفاده از گیاهان دارویی و نیز داروهای گیاهی طی چند دهه اخیر رواج زیادی داشته،  ولی کماکان برای مصرف خودسرانه و بیش از حد انها بعنوان عوارض ناشناخته و تهدید جدی محسوب میشود.

 در حال حاضر تصور غلط این است که داروهای گیاهی دارای عوارض کمتری هستند و کم خطر هستند ولی باید توجه داشت که این تصور کاملا اشتباه بوده و هر گیاهی که بوسیله آن داروی خاصی ساخته میشود، علاوه بر عواید و منافع ، دارای عوارض خاصی است.

لذا توصیه می‌شود قبل از استفاده از داروهای گیاهی ، حتما با پزشک مشورت و داروهای گیاهی که در مراکز فروش معتبر عرضه میگردند را  تهیه فرمایید.

جهت ستعلام و خرید بیمه شخص ثالث خودرو اینجا را کلیک کنید

همیشه در کنار شما هستیم : شرکت بیمه سایبان امن و آرام کوثر

تلفن: ۳۲۸۲۷۲۶۴-۰۲۶      ۳۲۸۲۷۲۶۵-۰۲۶         ۰۹۱۲۳۶۶۷۰۴۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *